Bu Blogda Ara

26 Temmuz 2010 Pazartesi

tarihte ilk boykot

İlk boykot

Boykot kelimesinin ortaya çıkmasına neden olan Charles Cunningham Boycott ilk boykot eylemini başlatan kişi olarak değil, ilk boykot edilen kişi olarak tarihe geçmiştir.

Boykot, şartların ya da politikaların onaylanmadığını göstermek için, bir kişi ya da örgütle iş yapmayı toplu halde reddetmektir.

İrlanda County Mayo’da 1880’li yıllarda eyalet temsilcisi olan Charles Cunningham Boycott, ’boykot’a ismini veren kişidir.

Boycott İngiliz bir toprak sahibi için çalışıyordu ve kiracılara çok acımasız davranıyordu. Boycott bu davranışlarından dolayı İrlandalı bir eylemci olan Charles Parnell’in hedefi haline geldi. Parnell, Boycott’un yanında çalışanları onunla işbirliği yapmamaya teşvik etti. Daha sonra dükkanlar onun ailesine satış yapmamaya başladı, ardından postane mektuplarını taşımayı bıraktı. Sonunda tüm toplum Boycott ailesine tavır aldı. Bu toplu hareket de boycott (boykot) olarak anılmaya başlandı. Bu kelime hemen hemen tüm Avrupa dillerinde ve dünyada kullanılmaktadır.kaynak: www.garipamagercek.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder